Kategorie
Ogłoszenia

Druga Niedziela Adwentu

Ogłoszenia Duszpasterskie 05.12.2021 r.

Dziś pierwsza niedziela miesiąca po mszy św. o godz. 12:00 w Wierzchowie Dworcu odbędzie się  zmiana tajemnic żywego różańca. W tym miesiącumodlimy się w następujących intencjach:

  1. Intencja ewangelizacyjna:  Módlmy się za katechetów, powołanych do głoszenia Słowa Bożego — aby byli jego odważnymi i kreatywnymi świadkami z mocą Ducha Świętego.
  2. Intencja parafialna: o pełne zjednoczenie z Bogiem dla kapłanów.

Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski w drugą Niedzielę Adwentu, obchodzimy w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych już po raz dwudziesty drugi: Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Na ten cel przeprowadzana jest zbiórka pieniężna do puszek. Natomiast ofiary składane dziś na tacę przekazywane są Stolicy Apostolskiej. Bóg zapłać ofiarodawcom.

W środę 8 grudnia przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia możemy włączyć się w duchowe wydarzenie jakim jest „Godzina Łaski dla Świata”, która trwa od godz. 12.00 do 13.00. Według objawień Pieriny Gilly z 1947 r. Maryja obiecała, że modlącym się w tym czasie ześle wiele łask dla duszy i ciała i będzie wiele nawróceń. Osoby, które nie mogą nawiedzić  kościoła, mogą dostąpić łask, o które proszą modląc się w miejscu aktualnego przebywania. Forma modlitwy w Godzinie Łaski jest dowolna. Szczególnie ważna jest modlitwa za grzeszników, i uczczenie Maryi jako Róży Mistycznej i Matki Kościoła.

W niedzielę 12 grudnia w Wierzchowie Wsi, podczas mszy św. o godz. 10:30 odbędzie się spotkanie dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców. W czasie spotkania zostaną poświęcone medaliki.

W tym tygodniu przypadają następujące święta i wspomnienia liturgiczne: pn. – wspomnienie św. Mikołaja, biskupa, wt. – Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła, śr. – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zachęcamy do modlitwy za przyczyną patronów tygodnia i do udziału w Eucharystii.

Roraty w naszej parafii odprawiane są: w Wierzchowie Dworcu codziennie o godz. 18:00, a w poniedziałki, środy i piątki ze szczególnym udziałem dzieci i młodzieży; w czwartki o 17:00 w Wierzchowie Wsi, a w piątki o 16:00 w Bukowie. Prosimy o przynoszenie lampionów.

Roznoszącym opłatki i wszystkim składającym ofiary przy okazji ich przyjęcia serdecznie dziękujemy i życzymy  wielu łask Bożych.

W przyszłą niedzielę po wszystkich mszach św. zbierać będziemy ofiary pieniężne do puszek na świąteczne dekoracje naszych kościołów. Osoby przygotowujące  dekoracje  prosimy o przeprowadzenie zbiórek. Wszystkim rozumiejącym potrzeby składamy serdeczne Bóg zapłać za hojność.

Wierzchowo Dworzec: O przygotowanie kościoła na niedzielę 12 grudnia prosimy mieszkańców  Jęcznik Małych mieszkających w blokach nr 3,4 i 6 . Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

Pierwsza Niedziela Adwentu

Ogłoszenia parafialne 28.11.2021 r.

Adwentem rozpoczynamy nowy rok duszpasterski pod hasłem: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Jest to drugi etap trzyletniego programu duszpasterskiego „Eucharystia daje życie”. Adwent wzywa nas do powrotu na Boże drogi. Przypomina, że chrześcijanie to ludzie pełni wdzięczności i błogosławionej niecierpliwości w oczekiwaniu na Jezusa Chrystusa –  Tego, który przyszedł, jest  i  przyjdzie powtórnie. Wykorzystajmy ten czas dla odnowienia naszej więzi z Bogiem i bliźnimi. Wzorem w oczekiwaniu pełnym nadziei, niech będzie Maryja Matka Oblubieńca.

Dziś podczas mszy św. o godz. 10:30 w Wierzchowie Wsi odbędzie się spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania i jej rodziców.

W tym tygodniu przypadają następujące święta i wspomnienia liturgiczne: wt – Święto św. Andrzeja, apostoła, pt – Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera, sb – Wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy. Zachęcamy do modlitwy za przyczyną patronów tygodnia i do udziału w Eucharystii.

Roraty w naszej parafii odprawiane będą: w Wierzchowie Dworcu codziennie o godz. 18:00, a w poniedziałki, środy i piątki ze szczególnym udziałem dzieci i młodzieży; w czwartki o 17:00 w Wierzchowie Wsi, w piątki w Bukowie o godz. 16:00 . Prosimy o przynoszenie lampionów.

Dziękujemy za przygotowanie dekoracji kościołów wprowadzające nas w klimat przeżywanego okresu liturgicznego.

W ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom,  sprzedawane są świece adwentowe w cenie 10 zł. Zachęcamy do tej pięknej formy wspierania najbardziej potrzebujących.

Roznoszącym opłatki i wszystkim składającym ofiary przy okazji ich przyjęcia, niech Bóg obficie błogosławi. Przyjmijmy z wiarą i głębokim szacunkiem znak miłosiernej obecności Boga pośród nas. Zadbajmy w poszczególnych miejscowościach, aby opłatki trafiły do wszystkich rodzin naszej parafii.

Najbliższy piątek to I Piątek miesiąca przed południem ks. Józef odwiedzi chorych z sakramentami świętymi, a okazja do spowiedzi św. będzie przed każdą mszą św.

Taca z przyszłej nie dzieli przeznaczona jest na Stolicę Apostolską, a ofiary zbierane tego dnia do puszek na pomoc materialną Kościołowi katolickiemu na Wschodzie.

Wierzchowo Dworzec: O przygotowanie kościoła na niedzielę 5 grudnia prosimy mieszkańców  Jęcznik Małych mieszkających w blokach nr 1 i 5 . Serdecznie dziękujemy.

W minionym tygodniu odeszli do Pana: Ryszard Śmigalski lat 59 i Wiesław Loduchowski lat 65. Wieczny Odpoczynek racz im dać Panie..

Kategorie
Ogłoszenia

Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Ogłoszenia duszpasterskie
34 Tydzień zwykły 21.11.2021 r.

Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to ostatnia niedziela roku liturgicznego. W przyszłą niedzielę 28 listopada rozpocznie się adwent, czas radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa.

W tym tygodniu przypadają następujące święta i wspomnienia liturgiczne: pn – Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy śr – Wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Dung-Lac, prezbitera, i Towarzyszy oraz NMP Wspomożycielki wiernych. Zachęcamy do modlitwy za przyczyną patronów tygodnia i do udziału w Eucharystii.

Na dziś została ogłoszona w Kościele ogólnopolska zbiórka funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej. Zbiórka do puszek prowadzona jest  po każdej Mszy Świętej. Środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritas – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego. Taca z tego dnia przesyłana jest na konto WSD w Pelplinie.

W ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom,  sprzedawane są świece adwentowe w cenie 10zł. Zachęcamy do tej pięknej formy wspierania najbardziej potrzebujących.

W przyszłą niedzielę podczas mszy św. o godz. 10:30 w Wierzchowie Wsi odbędzie się spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania i jej rodziców.

Wierzchowo Dworzec: O zakup kwiatów i przygotowanie kościoła na niedzielę 28 listopada prosimy  Wierzchowo dawny PGR i Muzolf. Serdecznie dziękujemy.

W pierwszą niedzielę adwentu zostaną poświęcone a potem rozniesione do naszych domów opłatki. Symbol białego chleba, trzymanego przez nas w dłoniach przy wigilijnym stole, przypomina niezmiennie o miłości Boga do człowieka i o potrzebie dzielenia się tym umiłowaniem z bliźnimi. Przyjmijmy z wiarą i głębokim szacunkiem znak miłosiernej obecności Boga pośród nas. Osobom roznoszącym opłatki i wszystkim składającym przy okazji ich przyjęcia ofiary, niech Bóg obficie błogosławi.

Kategorie
Ogłoszenia

33 Niedziela Zwykła

Ogłoszenia duszpasterskie 14.11.2021 r.

Dziś podczas mszy św. o godz. 10:30 w Wierzchowie Wsi odbędzie się spotkanie dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. i ich rodziców.

Pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie (Mk 14, 7)”, obchodzimy dziś V Światowy Dzień Ubogich, który ustanowił papież Franciszek  w listopadzie 2017 r. Także dziś przeżywamy  Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym − święto obchodzone w Kościele katolickim w Polsce w każdą drugą niedzielę listopada (od 2009 r.), jako dzień szczególnej pamięci i modlitwy w intencji chrześcijan prześladowanych współcześnie na całym świecie. W tym roku pomocą obejmujemy szczególnie Liban. Ofiary pieniężne składane do puszek przeznaczona są na wyżej wspomniane cele. Zachęcamy do ofiarności.

W tym tygodniu przypadają następujące święta i wspomnienia liturgiczne : śr – Wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy; czw – Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy; pt – Wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika; sb – Wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera. Zachęcamy do modlitwy za przyczyną patronów tygodnia i do udziału w Eucharystii.

Od wtorku 2 listopada, przez cały miesiąc, polecamy Bożemu Miłosierdziu zmarłych wypisanych w wypominkach. Na modlitwę w dni powszednie zapraszamy codziennie do Wierzchowa Dworca po mszy św. o godz. 18:00 a w pozostałych kościołach w dni sprawowania Eucharystii. W niedziele po mszach świętych.

Pani sołtys Alinie Stolpie za zorganizowanie zbiórki, a wszystkim mieszkańcom Jęcznik Małych za ofiary złożone na wywiezienie śmieci z cmentarza serdecznie dziękujemy. Tym razem faktura została wystawiona na sumę 714 zł. Szczególnie dziękujemy pani sołtys Halinie Kulińskiej i  panu Zenonowi Petrykowi, którzy przez kilka dni pracując fizycznie segregowali stertę śmieci, niestety, pochodzących nie tylko z cmentarza. Proszę zatem o kulturę i roztropne gospodarowanie odpadami wrzucanymi do pojemnika przeznaczonego tylko na śmieci  z porządkowanych grobów.

Na mocy dekretu Papieża Franciszka również w tym roku, przez cały listopad, duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego. Za pobożne nawiedzenie cmentarza w stanie łaski uświęcającej i odmówienie modlitwy za zmarłych, wybrana przez nas osoba otrzymuje odpust zupełny tzn. darowanie wszelkich kar za popełnione grzechy .

Pani Annie Modrzejewskiej dziękujemy za przygotowanie pomieszczenia na spotkanie synodalne, którego etap parafialny odbył się wczoraj. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom dyskusji synodalnej. Głosy i wypowiadane opinie świadczą o tym, że dobro  Kościoła nosimy głęboko w sercach. Paniom: Annie Kozłowskiej i Beacie Patalas dziękujemy za uporządkowanie i pisemne opracowanie wypowiadanych opinii oraz za reprezentowanie naszej parafii na szczeblu dekanalnym synodu.

Wierzchowo Dworzec: O zakup kwiatów i przygotowanie kościoła na niedzielę 21 listopada prosimy mieszkańców ulic Młyńskiej i Brzozowej. Serdecznie dziękujemy.

Na niedzielę 21 listopada 2021 r. została ogłoszona w Kościele ogólnopolska zbiórka funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej. Zbiórka do puszek prowadzona jest  po każdej Mszy Świętej. Środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritas – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego, a taca z tego dnia przesyłana jest na konto WSD w Pelplinie.

W związku z przeniesieniem przez papieża Franciszka obchodów Światowego Dnia Młodzieży na Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży zaprasza na spotkanie modlitewne do bazyliki katedralnej w Pelplinie 20 listopada 2021 r. o godz.18.00. Na wzór spotkań w trakcie Światowych Dni Młodzieży, odbędzie się muzyczny wieczór modlitewny, na który w szczególny sposób zaproszona jest młodzież zaangażowana w ruchy i stowarzyszenia katolickie.

Kategorie
Ogłoszenia

32 Niedziela Zwykła

Ogłoszenia duszpasterskie 07.11.2021 r.

Dziś zmiana tajemnic żywego różańca. Modlimy się w następujących intencjach:                         

1. Intencja papieska powszechna: Módlmy się, aby osoby cierpiące na depresję albo burnout znajdowały u wszystkich wsparcie i światło, otwierające na życie.                                                      

2. Intencja parafialna: o łaskę nieba dla zmarłych z naszej parafii.

W tym tygodniu przypadają następujące święta i wspomnienia liturgiczne : wt – Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej;  śr – Wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła; czw – Wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa pt – Wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika; sb – Wspomnienie świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski. Zachęcamy do modlitwy za przyczyną patronów tygodnia i do udziału w Eucharystii.

Od wtorku 2 listopada, przez cały miesiąc, polecamy Bożemu Miłosierdziu zmarłych wypisanych w wypominkach. Na modlitwę w dni powszednie zapraszamy codziennie do Wierzchowa Dworca po mszy św. o godz. 18:00 a w pozostałych kościołach w dni sprawowania Eucharystii. W niedziele po mszach świętych.

Na mocy dekretu Papieża Franciszka również w tym roku, przez cały listopad, duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar odpustu zupełnego. Za pobożne nawiedzenie cmentarza w stanie łaski uświęcającej i odmówienie modlitwy za zmarłych, wybrana przez nas osoba otrzymuje odpust zupełny tzn. darowanie wszelkich kar za popełnione grzechy .

W czwartek 11 listopada obchodzić będziemy Święto Niepodległości –  103 rocznicę odzyskania wolności i suwerenności naszej ojczyzny. Św. Jan Paweł II podczas jednej z pielgrzymek do Polski mówił:  „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. (…) Miłość do Ojczyzny, naszej Matki, jest nieustannym zobowiązaniem!” Niech to święto da nam sposobność do refleksji nad naszym patriotyzmem.

Rekolekcje GPS dla młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania odbędą się w Debrznie w Sali OSP przy ul. Miłej 8. Przewidziane są dwa spotkania. Pierwsze w piątek 12 listopada w godz. 17:30 – 20:00. Drugie w sobotę 13 listopada w godz. 9:00 – 15:30

W niedzielę 14 listopada, pod hasłem: Ubogich zawsze macie u siebie (Mk 14, 7)”, obchodzić będziemy V Światowy Dzień Ubogich, który ustanowił papież Franciszek  w listopadzie 2017 roku Listem Apostolskim Misericordia et Misera, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Tego dnia także przeżywać będziemy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym − święto obchodzone w Kościele katolickim w Polsce w każdą drugą niedzielę listopada (od 2009 r.), jako dzień szczególnej pamięci i modlitwy w intencji chrześcijan prześladowanych współcześnie na całym świecie. W tym roku pomocą obejmujemy szczególnie Liban. Zbiórka pieniężną do puszek przeprowadzana tego dnia przeznaczona będzie na wyżej wspomniane cele. Zachęcamy do ofiarności.

W przyszłą niedzielę podczas mszy św. o godz. 10:30 w Wierzchowie Wsi odbędzie się spotkanie dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. i jej rodziców.

W Kościele powszechnym trwa czas synodu, który jest czasem wspólnego słuchania Ducha Świętego, odkrywania piękna Kościoła i ożywienia naszego uczestnictwa we wspólnocie. Jako wspólnota w parafii także chcemy słuchać głosu Ducha Świętego i odkrywać to, czego On pragnie dla Kościoła. Dlatego zapraszam wszystkich parafian na spotkanie synodalne, które odbędzie się w sobotę 13 listopada o godz.15:00 w kościele w Wierzchowie Dworcu. Spotkanie rozpocznie się wspólną modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Po niej będzie wspólna rozmowa, podczas której każdy będzie mógł się wypowiedzieć i podzielić swoim doświadczeniem życia w Kościele i spostrzeżeniami mogącymi pomóc w ożywieniu Kościoła jako wspólnoty. 

Wierzchowo Dworzec: O zakup kwiatów i przygotowanie kościoła na niedzielę 14 listopada prosimy mieszkańców ul. Żytniej. Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

31 Niedziela Zwykła

Ogłoszenia Duszpasterskie 31.10.2021 r

Taca dzisiejsza przeznaczona jest na budowy i remonty prowadzone w diecezji.

Jutro rozpoczyna się listopad, miesiąc szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych. Pierwszego listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych, Msze święte i nabożeństwa odprawiane będą wg następującego rozkładu: Wierzchowo Dworzec – 7:45, Bukowo – 9:15, Wierzchowo Wieś 10:30. Nie będzie mszy św. o godz. 12:00 w Wierzchowie Dworcu. Po mszy św. w kościele parafialnym wyruszy procesja na cmentarze. Modlitwy pierwszej stacji odmówimy przy mogile ks. Proboszcza Alojzego Wendy, drugiej i trzeciej na cmentarzu komunalnym, a czwartej i piątej na cmentarzu parafialnym. Podczas modlitwy na cmentarzach poświęcone zostaną groby.                                                                      

W dekrecie wydanym na polecenie papieża Franciszka przez urząd Penitencjarii Apostolskiej ogłoszono, że we wszystkie dni listopada, a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych, można uzyskać odpust zupełny udzielany tym, którzy odwiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych. Celem decyzji jest zagwarantowanie bezpieczeństwa wiernym. Ponadto na mocy watykańskiego dekretu osoby starsze, chore oraz pozostałe, które nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu restrykcji nałożonych przez władze w ich miejscach pobytu, mogą uzyskać odpust zupełny na drodze duchowej łączności ze wspólnotą wiernych i modlitwy. Warunki odpustu są następujące: stan łaski uświęcającej, pobożne nawiedzenie cmentarza lub kościoła, łączność ze wspólnotą wiernych, modlitwa w intencjach Ojca świętego.                            

We wtorek przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – tzw. Dzień Zaduszny. Tego dnia Msze święte odprawiane będą: w Bukowie o godz. 16:00, w Wierzchowie Wsi o godz. 17:00 i w Wierzchowie Dworcu o godz. 18:00.

Od wtorku 2 listopada, przez cały miesiąc, będziemy polecać Bożemu Miłosierdziu zmarłych wypisanych w wypominkach. Na modlitwę w dni powszednie zapraszamy codziennie do Wierzchowa Dworca po mszy św. o godz. 18:00 a w pozostałych kościołach w dni sprawowania Eucharystii. W niedziele po mszach świętych.

Przy wejściu do kościoła, wyłożone są kartki na wypominki. Prosimy o wyraźne wpisywanie imion a zwłaszcza nazwisk zmarłych i zaznaczenie, w którym kościele mają być odczytywane.

Najbliższy piątek to I piątek miesiąca. Do spowiedzi św. będzie można przystąpić przed każdą mszą świętą. Przed południem ks. Józef odwiedzać będzie chorych z sakramentami świętymi. Msze święte odprawiane będą: w Bukowie o godz. 16:00, w Wierzchowie Wsi o godz. 17:00 i w Wierzchowie Dworcu o godz. 18:00.

Odczytać tylko w Wierzchowie Dworcu:

O zakup kwiatów i przygotowanie kościoła na niedzielę 7 listopada prosimy mieszkańców ul. Słonecznej. Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

30 Niedziela Zwykła

Ogłoszenia Duszpasterskie 24.10.2021 r.

Spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania i jej rodziców odbędzie się dzisiaj w Wierzchowie Wsi na mszy św. o godz. 10:30

Dziś przeżywamy Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczyna Tydzień Misyjny. Hasłem dnia jest zdanie zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli” (Dz 4, 20).  Niech ten czas pozwoli nam jeszcze bardziej odkryć potrzebę dawania świadectwa o Chrystusie. Ofiary pieniężne zbierane do puszek przeznaczone są na pomoc misjom i misjonarzom.

W czwartek 28 października obchodzić będziemy święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Jest to zarazem dzień imienin ks. Inspektora Tadeusza Itrycha, którego polecamy modlitwie.

Nawałnice i wichury poczyniły spore straty w pokryciu dachów kościołów naszej parafii: mniejsze w Wierzchowie Dworcu, znaczniejsze w kościele parafialnym. Prace naprawcze zostaną podjęte we wtorek. Prosimy o zachowanie ostrożności i nie podchodzenie w rejon spadających odłamków dachówek.

Przy wejściu do kościoła, wyłożone są kartki na wypominki. Prosimy o wyraźne wpisywanie imion a zwłaszcza nazwisk zmarłych i zaznaczenie, w którym kościele mają być odczytywane.

W Kościele powszechnym rozpoczął się czas synodu, który jest czasem wspólnego słuchania Ducha Świętego, odkrywania piękna Kościoła i ożywienia naszego uczestnictwa we wspólnocie. W piątek, 22 października biskup pelpliński Ryszard Kasyna rozpoczął diecezjalny etap tego czasu rozeznawania, który dla nas wszystkich może być czasem refleksji, co mówi Bóg w Kościele i do Kościoła. Pomódlmy się zatem o błogosławione owoce synodu:

Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje. Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, naucz nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać. Jesteśmy słabi i grzeszni; nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania. Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność, abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego, i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy i tego, co jest słuszne. O to wszystko prosimy Ciebie, który działasz w każdym miejscu i czasie, w komunii Ojca i Syna, na wieki wieków. Amen.

Odczytać tylko w Wierzchowie Dworcu

O zakup kwiatów i przygotowanie kościoła na niedzielę 24 października prosimy mieszkańców ul. Dworcowej od numeru 14 do końca. Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

29 Niedziela zwykła

17.10.2021 r.

Ogłoszenia Duszpasterskie

Zakończyliśmy odprawianie mszy św. gregoriańskiej w intencji śp. Zenony. Powracamy zatem do zwyczajnego rozkładu nabożeństw w dni powszednie tzn. Wierzchowo Dworzec – codziennie o godz. 18:00,  Wierzchowo Wieś w czwartki o 17:00, Bukowo piątki o godz. 16,00.

Wspomnienia i święta tygodnia: pn – Święto św. Łukasza, ewangelisty;  śr – Wsp. św. Jana Kantego, prezbitera; pt – Wsp. św. Jana Pawła II, papieża; Zachęcamy do modlitwy za przyczyną patronów tygodnia i do udziału w Eucharystii.

Sołtysom pani Halinie Kulińskiej, panu Walentemu Skalskiemu i parafianom Jęcznik Wielkich serdecznie dziękuję za zorganizowanie wywozu śmieci z cmentarza i opłacenie faktury opiewającej na 705 zł. Proszę jednocześnie o roztropne gospodarowanie odpadami cmentarnymi i nie wrzucanie do pojemnika, śmieci nie pochodzących z porządkowanych grobów.

Przy wejściu do kościoła, wyłożone są kartki na wypominki. Prosimy o wyraźne wpisywanie imion a zwłaszcza nazwisk zmarłych i zaznaczenie, w którym kościele mają być odczytywane.

W przyszłą niedzielę podczas mszy św. o godz. 10:30 w Wierzchowie Wsi odbędzie się spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania i jej rodziców.

Za tydzień przeżywać będziemy, obchodzony co roku, Światowy Dzień Misyjny, który zainauguruje Tydzień Misyjny. Hasłem dnia jest zdanie zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli” (Dz 4, 20).  Niech ten czas pozwoli nam jeszcze bardziej odkryć potrzebę dawania świadectwa o Chrystusie. Ofiary pieniężne zbierane tego dnia do puszek przeznaczone będą na pomoc misjom i misjonarzom.

Odczytać tylko w Wierzchowie Dworcu

O zakup kwiatów i przygotowanie kościoła na niedzielę 24 października prosimy mieszkańców ul. Dworcowej numery  8 – 12. Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

28 Niedziela Zwykła

10.10.2021 r.

Dzisiaj w Polsce obchodzimy XXI  Dzień Papieski pod hasłem „Nie lękajcie się”.  W tym dniu tradycyjnie odbywa się zbiórka pieniężna do puszek, będąca podstawą finansowania programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który aktualnie obejmuje opieką blisko 2000 uczniów i studentów. Posiadacze telefonów komórkowych będą mogli wysłać SMS o treści „STYPENDIA” na numer 74265 i wesprzeć w ten sposób fundusz stypendialny Fundacji.

Przed nami kolejny tydzień różańcowy. Dziękujemy wszystkim, którzy biorą udział w tej pięknej modlitwie. Tajemnicą pozostanie, ile dobrego przyniosło nam, Kościołowi i światu odmawianie różańca. Włączajmy się wszyscy w październikową tradycję Kościoła.

Czwartek 14 października to Dzień Edukacji Narodowej –  Dzień  Nauczyciela. Wszystkim, którzy zajmują się nauczaniem i wychowaniem młodego pokolenia, oraz administracji placówek oświatowych, życzymy Bożego błogosławieństwa i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Wspomnienia i święta tygodnia:  śr. – Wsp. bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera; pt – Wsp. św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła; sb – Wsp. św. Jadwigi Śląskiej. Zachęcamy do modlitwy za przyczyną patronów tygodnia i do udziału w Eucharystii.

Zbliża się listopad, miesiąc szczególnej pamięci o zmarłych. W tych dniach pójdziemy na cmentarze porządkować groby naszych bliskich. Czynić to będziemy w poczuciu wdzięczności i miłości dla tych, którzy już od nas odeszli. Postępujemy tak, bo chcemy być wierni chrześcijańskiej i polskiej tradycji. Jednak nie zapominajmy, że największym i najpiękniejszym darem dla zmarłych jest dar naszej modlitwy i ofiary Mszy św. Dlatego, jak każdego roku, przy wejściu do kościoła, wyłożone są kartki na wypominki. Prosimy o wyraźne wpisywanie imion a zwłaszcza nazwisk zmarłych i zaznaczenie, w którym kościele mają być odczytywane.

Odczytać tylko w Wierzchowie Dworcu

Lista sprzątających kościół w Wierzchowie Dworcu powiększyła się o mieszkańców Jęcznik Małych. Serdecznie dziękuję Pani Sołtys Alinie Stolpie za jej sporządzenie, a wszystkim mieszkańcom za gotowość podjęcia wysiłku na rzecz wspólnego dobra. Świąteczne dekoracje na Boże Narodzenie wykonają w tym roku panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wierzchowa Dworca. Bardzo dziękuję za dobrą radosną współpracę.

O zakup kwiatów i przygotowanie kościoła na niedzielę 17 października prosimy mieszkańców ul. Dworcowej numery parzyste 2 – 6. Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

27 Niedziela Zwykła

03.10.2021 r.

Dziś w naszej parafii, jubileusz 50 lecia kapłaństwa obchodzi ks. Krzysztof Łada, który przed laty pracował w Wierzchowie. Zgodnie z życzeniem, Jubilat odprawi mszę św. o godz. 12:00 tylko w Wierzchowie Dworcu, z którym duszpastersko był najbardziej związany. Zachęcamy przedstawicieli innych miejscowości naszej parafii, do złożenia okolicznościowych życzeń.

Z racji pierwszej niedzieli miesiąca po mszy św. o godz. 12:00 odbędzie się zmiana Tajemnic Żywego Różańca. Papieska intencja na październik brzmi: Módlmy się, aby każdy ochrzczony był włączony w ewangelizację, gotowy do misji, poprzez świadectwo życia mającego smak Ewangelii.

Nabożeństwa różańcowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu w naszej parafii odprawiać będziemy codziennie w Wierzchowie Dworcu po mszy św. wieczornej, a w  niedziele  po mszy św. o godz. 12,00. Zachęcamy wszystkich, zwłaszcza matki różańcowe, do licznego udziału w tej pięknej modlitwie Kościoła. Przypominamy, że w niedziele i środy rozważamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty radosne, we wtorki i piątki bolesne a w czwartki tajemnice światła.

Wspomnienia i święta tygodnia: pn – Wsp. św. Franciszka z Asyżu; wt – Wsp. św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy; cz – Wsp. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Zachęcamy do modlitwy za przyczyną patronów tygodnia i do udziału w Eucharystii.

W czwartek 7 października we wspomnienie MB Różańcowej, podczas mszy św. o godz. 17,00 w Wierzchowie Wsi, odbędzie się poświęcenie różańców dzieciom przygotowującym się do pierwszej komunii św. Zapraszamy dzieci z rodzicami.

W sobotę 9 października br. w Pelplinie odbędzie się Diecezjalny Kongres Róż Różańcowych, na który są zaproszeni wszyscy modlący się różańcem, a zwłaszcza członkowie róż różańcowych. Z naszego dekanatu z Człuchowa, wyruszy na to wydarzenie autokar. Przejazd jest bezpłatny.  Program spotkania: 10.30 – konferencja, 11.30 – Msza Święta – przewodniczy biskup pelpliński Ryszard Kasyna, 13.00 – modlitwa różańcowa.

W przyszłą niedzielę w Polsce obchodzić będziemy XXI Dzień Papieski pod  hasłem „Nie lękajcie się”. W tym dniu tradycyjnie odbywa się przed kościołami  zbiórka pieniężna do puszek, będąca podstawą finansowania programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który aktualnie obejmuje opieką blisko 2000 uczniów i studentów. Posiadacze telefonów komórkowych będą mogli wysłać SMS o treści „STYPENDIA” na numer 74265 i wesprzeć w ten sposób fundusz stypendialny Fundacji.

Osobom, które zadbały o Maryjne akcenty dekoracyjne w kościołach naszej parafii z racji miesiąca różańcowego,  serdecznie dziękujemy.

Do nabycia są kalendarze na rok 2022 z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Duże i trójdzielne w cenie 10 zł , małe 5 zł.

Odczytać tylko w Wierzchowie Dworzec:  O zakup kwiatów i przygotowanie kościoła na niedzielę 10 października prosimy mieszkańców ul. Dworcowej numery nieparzyste. Serdecznie dziękujemy.