Kategorie
Ogłoszenia

Uroczystość Najświętszej Trójcy

Ogłoszenia Duszpasterskie  IX Tydzień Zwykły Rok A, I  4.06.2023 r.

Dziś w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej rozpoczynamy misje parafialne. Pragniemy kolejny raz, przez modlitwę słuchanie Słowa Bożego i przystąpienie do sakramentów świętych, wejść na drogę nawrócenia osobistego i odnowienia życia religijnego wspólnoty parafialnej. Witam serdecznie ks. Michała Jacha, misjonarza z Gruzji, który poprowadzi nas drogami przemiany. Rozkład nabożeństw misyjnych umieszczony jest na tablicach ogłoszeń i na stronie internetowej parafii w zakładce Aktualności.

W czwartek 8 czerwca celebrować będziemy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej procesji na ulice naszej wsi. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, prosić o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i całego świata. Udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem  wiary w realną obecność Jezusa w Chlebie i Winie. Zgodnie z wieloletnią tradycją, przygotujmy ołtarze na trasie przemarszu  procesji, udekorujmy nasze domy, mieszkania, zadbajmy o godną oprawę procesyjnego orszaku, ale przede wszystkim otwórzmy siebie samych na Słowo Boże i Jego błogosławieństwo. Dziewczynki, które w tym i poprzednim roku przystąpiły do pierwszej komunii św. prosimy o sypanie kwiatków, a chłopców do niesienia różańca w procesji. Msza św. po której wyruszy procesja odprawiona będzie w kościele parafialnym o godz. 10:30. Tego dnia nie będzie mszy św. o godz. 12:00 w Wierzchowie Dworcu.

W tym tygodniu w liturgii obchodzić będziemy: w poniedziałek 5 czerwca Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika; w czwartek 8 czerwca Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Ofiarę na naprawę dachu kościoła w Bukowie złożyli: Elżbieta i Kornelia Kłosowskie – 300 zł. , Bożena Paczek – 50 zł. anonimowi darczyńcy – 800 zł. (dotąd na ten cel zebrano 7 350 zł).

Panom: Robertowi Kiedrowiczowi, Marcinowi i Jerzemu Prądzińskim dziękujemy za sprawne przeprowadzenie rozbiórki budynku gospodarczego na posesji plebanii, wywiezienie gruzu i za zabezpieczenie odpadających desek z wieży kościoła parafialnego. Panu Kazimierzowi Czułkowskiemu za uporządkowanie placu przy kościele w Wierzchowie Dworcu: skoszenie trawy, wykarczowanie krzaków samosiejek. Panu Krzysztofowi Kloske za skoszenie trawy w części wspólnej cmentarza parafialnego i w jego okolicy, a Pani Annie Modrzejewskiej za ciągłą, wieloletnią troskę o czystość obrusów, szat liturgicznych i bielizny kielichowej w kościele w Wierzchowie Dworcu. Za wszelkie dobro świadczone na rzecz parafii i za wszystkie ofiary Bóg zapłać.

Wierzchowo Dworzec: O przygotowanie kościoła  na niedzielę 11 czerwca  prosimy mieszkańców  Wierzchowa Dworca, ul. Dworcowa 8 – 12. Serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy na wyjazd młodzieży do Pelplina. Jak co roku chcemy przeżyć piękny czerwcowy dzień w stolicy naszej diecezji na „Przystani – warsztatach dla duszy”. Szczegóły wydarzenia znajdziemy na plakacie. Zapisujemy się u ks. Sławomira Chabiora z parafii św. Judy Tadeusza w Człuchowie. Ruszamy 17 czerwca o godzinie 9:00 sprzed kościoła św. Judy (ul. Jerzego z Dąbrowy 7). Około 11:00 jesteśmy na miejscu, a tam czeka na nas moc atrakcji. Wracamy około godziny 21:00. Koszt wyjazdu 10 zł. Zapisy przez formularz Google:

https://docs.google.com/forms/d/1Zr-kkInBSnLGb70D_6NIr8zaoR83c90S-X4tx0tZTa4/viewform?edit_requested=true

Ewentualne pytania kierujemy do ks. Sławka nr telefonu: 509 409 443

Kategorie
Ogłoszenia

VIII N. Wielkanocna Zesłanie Ducha Świętego

Ogłoszenia duszpasterskie VIII Tydzień Zwykły Rok A, I  28.05.2023 r.

Dzisiaj w Wierzchowie Wsi podczas mszy św. o godz. 10:30 odbędzie się rocznica pierwszej komunii świętej.

W minionym tygodniu przeżyliśmy uroczystość I Komunii Świętej. Serdecznie dziękuję ks. Józefowi za piękne przygotowanie uroczystości. Za przeprowadzenie licznych prób, dzięki którym liturgia mogła przebiegać w spokoju i harmonii. Dziękuję rodzicom za codzienny wysiłek podejmowany na rzecz wychowania i za świadectwo wiary. Niech ona buduje wiarę waszych dzieci. Dziękuję także za piękne przygotowanie świątyni i ofiarę materialną wysokości 2000 zł. przekazaną jako tzw. „dar ołtarza”. Pieniądze przeznaczone będą na potrzeby inwestycyjne parafii. Niech Bóg błogosławi wszelkim dobrym działaniom.

W środę 24 maja przeżywaliśmy odpustu w Wierzchowie Dworcu. Serdecznie dziękujemy służbie liturgicznej za troskę o przebieg ceremonii. Pani Marii Staniewskiej i scholii dziecięcej za zapewnienie oprawy muzycznej. Paniom: Krystynie Czułkowskiej, Brygidzie Gierszewskiej, Aleksandrze Kaźmierczak, Izabeli Gruber dziękujemy za zakup kwiatów i przygotowanie kościoła; państwu Annie i Adamowi Kozłowskim za przygotowanie terenu przykościelnego i ogniska, przy którym spotkaliśmy się po liturgii. Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za wyśmienite ciasta. Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólną modlitwę. Niech Bóg, przez wstawiennictwo Maryi Wspomożycielki, błogosławi całej naszej parafii.

Od 26 maja podczas Nabożeństw Majowych w Wierzchowie Dworcu, modlimy się nowenną do M.B. Nieustającej Pomocy, prosząc o obfite owoce misji parafialnych, które rozpoczną się 4 czerwca br. Misjami pragniemy przygotować się duchowo do Jubileuszu 100 – lecia naszej parafii. Centralne obchody jubileuszu przeżywać będziemy podczas mszy św. w niedzielę 11 czerwca o godz. 10:30, odprawionej w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Biskupa Arkadiusza Okroja. Rozkład nabożeństw misyjnych umieszczony jest na tablicach ogłoszeń i na stronie internetowej parafii w zakładce Aktualności.

Pierwszego dnia misji św. – w przyszłą niedzielę – modlić będziemy się za zmarłych. Zgromadzimy się w kościele parafialnym o godz. 18:00 i procesjonalnie wyruszymy na cmentarze. Uporządkujmy groby naszych bliskich, zapalmy znicze, a nade wszystko bądźmy rodzinnie obecni. Przy okazji zwracam uwagę na to, aby wszystkie śmieci z cmentarza wrzucać do pojemnika, a nie obok niego. Wywożone są bowiem jako „śmieci zmieszane”.

Najbliższy piątek to I Piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi św. będzie przed każdą mszą św. W tym miesiącu wyjątkowo chorychz sakramentami świętymi odwiedzać będzie misjonarz za tydzień – w drugi  pt. miesiąca 9 czerwca od godz. 9:00.

W tym tygodniu w liturgii obchodzić będziemy: w poniedziałek  29 maja Święto Najświętszej Maryi Panna Matki Kościoła; w środę 31 maja Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny;  w  czwartek 1 czerwca Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana; w sobotę 3 czerwca wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem świętych.

Ofiarę na naprawę dachu kościoła w Bukowie złożyli: Zofia Król – 100 zł., Anna Pankonin i Elżbieta Saager – 300 zł. (dotąd na ten cel zebrano 6200 zł). Panie Pankonin i Saager dały także 250 zł. na przygotowanie misji i uroczystości jubileuszowych. Za wszelkie dobro świadczone na rzecz parafii i wszystkie ofiary: przekazywane osobiście, składane na tacę czy wpłacane na rachunek bankowy parafii. Bóg zapłać.

Wierzchowo Dworzec: O przygotowanie kościoła  na niedzielę 4 czerwca  prosimy mieszkańców Wierzchowa Dworca ul. Dworcowa numery 2 – 6. Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

VII Niedziela Wielkanocna Wniebowstąpienie Pańskie

Ogłoszenia Duszpasterskie 21.05.2023 r.

Dzisiaj podczas mszy św. o godz. 10:30 w kościele parafialnym w Wierzchowie Wsi odbędzie się Uroczystość Pierwszej Komunii św. Od poniedziałku do piątku w ramach tzw. „Białego Tygodnia” gromadzić będziemy się w kościele parafialnym o godz. 17,00, na dziękczynne msze św. i nabożeństwa majowe. W środę 24 maja dzieci pierwszokomunijne w ramach Białego Tygodnia, wezmą udział w uroczystościach odpustowych w Wierzchowie Dworcu o godz. 18:00, a w piątek udadzą się na pielgrzymkę do Sanktuarium M.B. Szkaplerznej w Zamartym. W tych dniach nie będzie mszy św. w Wierzchowie Wsi.

W środę 24 maja przypada Uroczystość N.M.P. Wspomożycielki Wiernych, głównej patronki  Zgromadzenia Salezjańskiego. Jest to zarazem dzień odpustu w Wierzchowie Dworcu. Msza święta na którą serdecznie zapraszamy nie tylko mieszkańców Wierzchowa Dworca, odprawiona zostanie o godz. 18:00. Eucharystii przewodniczyć będzie i słowo Boże wygłosi ks. Wojciech Kozłowicz salezjanin z Debrzna. Prosimy o piękne przygotowanie świątyni i orszaku procesyjnego. Po liturgii zapraszamy na braterskie spotkanie i skonsumowanie kiełbaski przy ognisku. A może gospodynie domowe przygotują, na co liczymy, jakieś ciastko dla łasuchów ?

26 maja to Dzień Matki. Naszym ziemskim Matkom jesteśmy winni wdzięczność za życie, wychowanie i wszelki trud. Niech tego dnia nie zabraknie kwiatów, laurek, życzeń, gestów miłości, a jeśli trzeba, to także słów pojednania i przebaczenia. Zmarłym ofiarujmy modlitwę, zamówioną mszę świętą.

Od 26 maja podczas Nabożeństw Majowych w Wierzchowie Dworcu, będziemy się modlić nowenną do M.B. Nieustającej Pomocy, prosząc o obfite owoce misji parafialnych, które rozpoczną się 4 czerwca br. Misjami pragniemy przygotować się duchowo do Jubileuszu 100 – lecia naszej parafii. Centralne obchody jubileuszu przeżywać będziemy podczas mszy św. w niedzielę 11 czerwca o godz. 10:30, odprawionej w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Biskupa Arkadiusza Okroja. Rozkład nabożeństw misyjnych umieszczony jest na tablicach ogłoszeń i na stronie internetowej parafii w zakładce Aktualności.

Rocznicę pierwszej Komunii św. przeżywać będziemy w przyszłą niedzielę 28 maja w Wierzchowie Wsi podczas mszy św. o godz. 10:30. Na próbę przed uroczystością, zapraszamy w piątek 26 maja o godz. 16:00. (Tego dnia nie będzie mszy św. w Bukowie !!!) Spowiedź dzieci rocznicowych i ich rodzin oraz próba generalna odbędą się w sobotę 27 maja o godz. 10:00.

W każdą sobotę o godzinie 17:30 w kościele w Wierzchowie Dworcu jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy.

200 zł na naprawę dachu kościoła w Bukowie złożyła Pani Elżbieta Gągoł (dotąd na ten cel zebrano 5 800 zł). Za wszelkie dobro świadczone na rzecz parafii i wszystkie ofiary: przekazywane osobiście, składane na tacę czy wpłacane na rachunek bankowy parafii. Bóg zapłać.

Wierzchowo Dworzec: O przygotowanie kościoła  na niedzielę 28 maja  prosimy mieszkańców Wierzchowa Dworca ul. Dworcowa numery nieparzyste. Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

VI Niedziela Wielkanocna

Ogłoszenia Duszpasterskie 14.05.2023 r.

Zapraszamy na nabożeństwa majowe, które w kościołach  odprawiane są w dniach sprawowania Eucharystii. W miejscowościach,  w których nie ma świątyń, śpiewajmy Litanię Loretańską i pieśni maryjne przy krzyżach i figurach.

W poniedziałek 16 maja obchodzić będziemy Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika.

W środę o godz. 17.00 w kościele w Wierzchowie Dworcu odbędzie się spotkanie młodzieży, przygotowującej się do bierzmowania.

W niedzielę 21 maja w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego podczas mszy św. o godz. 10:30 w kościele parafialnymw Wierzchowie Wsi grupa dzieci przystąpi do I Komunii Św. Spowiedź dzieci i ich rodzin odbędzie się  w sobotę 20 maja o godz. 10,00. Po spowiedzi zostaną poświęcone alby. Od poniedziałku 22 maja do piątku w ramach tzw. „Białego Tygodnia” gromadzić będziemy się o godz. 17,00 na dziękczynne msze św. i nabożeństwa majowe. W środę 24 maja dzieci pierwszokomunijne w ramach Białego Tygodnia, wezmą udział w uroczystościach odpustowych w Wierzchowie Dworcu o godz. 18:00, a w piątek w Sanktuarium Maryjnym w Zamartym. W tych dniach nie będzie mszy św. w Wierzchowie Wsi.

W przyszłą środę 24 maja przypada Uroczystość N.M.P. Wspomożycielki Wiernych, głównej patronki  Zgromadzenia Salezjańskiego. Jest to zarazem dzień odpustu w Wierzchowie Dworcu. Msza święta na którą serdecznie zapraszamy nie tylko mieszkańców Wierzchowa Dworca, odprawiona zostanie o godz. 18:00. Eucharystii przewodniczyć będzie i słowo Boże wygłosi ks. Wojciech Kozłowicz salezjanin z Debrzna. Po liturgii zapraszamy na braterskie spotkanie i skonsumowanie kiełbaski przy ognisku. A może gospodynie domowe przygotują jakieś ciastko dla łasuchów ?…..

W każdą sobotę o godzinie 17:30 w kościele w Wierzchowie Dworcu jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy.

Na prośbę ks. Misjonarza Michała Jacha, od 26 maja podczas Nabożeństw Majowych w Wierzchowie Dworcu, będziemy się modlić nowenną do M.B. Nieustającej Pomocy, prosząc o obfite owoce misji parafialnych, które rozpoczną się 4 czerwca br. Misjami pragniemy przygotować się duchowo do Jubileuszu 100 – lecia naszej parafii. Centralne obchody jubileuszu przeżywać będziemy podczas mszy św. w niedzielę 11 czerwca o godz. 10:30, odprawionej w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Biskupa Arkadiusza Okroja. Rozkład nabożeństw misyjnych umieszczony jest na tablicach ogłoszeń i na stronie internetowej parafii w zakładce Aktualności.

Ofiarę na naprawę dachu kościoła w Bukowie złożyli: Zofia i Florian Marchwiccy – 200 zł, anonimowi darczyńcy  – 950 zł. (dotąd na ten cel zebrano 5 600 zł). Za wszelkie dobro świadczone na rzecz parafii i wszystkie ofiary: przekazywane osobiście, składane na tacę czy wpłacane na rachunek bankowy parafii. Bóg zapłać.

Wierzchowo Dworzec: O przygotowanie kościoła  na niedzielę 21 maja  prosimy mieszkańców Wierzchowa Dworca ul. Szkolna  od numeru 13 do końca. Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

V Niedziela Wielkanocna

Ogłoszenia Duszpasterskie 07.05.2023 r.

Dzisiaj do kościoła parafialnego na godz. 10.30 zapraszamy na  Mszę św. i spotkanie młodzież przygotowującą się do bierzmowania oraz ich Rodziców.

Z racji  I niedzieli miesiąca po mszy św. o godz. 12:00 odbędzie się zmiana tajemnic Żywego Różańca. Módlmy się: za przygotowujących się do I Komunii św., Sakramentu Bierzmowania oraz święceń Diakonatu i Kapłaństwa.

Nabożeństwa majowe w kościołach  odprawiane są w dniach sprawowania Eucharystii. W miejscowościach,  w których nie ma świątyń, śpiewajmy Litanię Loretańską i pieśni maryjne przy krzyżach i figurach.

Jutro obchodzić będziemy Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski.

W każdą sobotę o godzinie 17:30 w kościele w Wierzchowie Dworcu jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy.

Ofiarę na naprawę dachu kościoła w Bukowie złożyli: Bożena i Michał Paczek – 150 zł, Ludwika Śledź – 200 zł, p. Pichłacz – 200 zł. , anonimowi darczyńcy  – 400 zł. (dotąd na ten cel zebrano 4450 zł). Na kwiaty i sprzątanie kościoła parafialnego 100 zł. przesłali Emilia i Karol Briegmann. Za wszelkie dobro świadczone na rzecz parafii i wszystkie ofiary: przekazywane osobiście, składane na tacę czy wpłacane na rachunek bankowy parafii. Bóg zapłać.

Wierzchowo Dworzec: O przygotowanie kościoła  na niedzielę 7 maja  prosimy mieszkańców Wierzchowa Dworca ul. Szkolna 6 -12 (do torów). Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

IV Niedziela Wielkanocna

Ogłoszenia Duszpasterskie 30.04.2023 r.

IV Niedziela Wielkanocna  to Niedziela Dobrego Pasterza. Rozpoczyna  ona  w Kościele Światowy Tydzień Modlitw o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Nabożeństwa majowe, odprawiane będą w niedziele po mszach świętych, a w Wierzchowie Dworcu po mszy św. o godz. 12:00. W dni powszednie po mszach świętych sprawowanych wg tradycyjnego rozkładu tzn. w Wierzchowie Wsi w czwartki o godz. 17:00, w Bukowie w piątki o godz. 16:00 i w Wierzchowie Dworcu codziennie o godz. 18:00. W dniach w których Eucharystia nie jest sprawowana i w miejscowościach,  w których nie ma świątyń, śpiewajmy Litanię Loretańską i pieśni maryjne przy krzyżach i figurach. Niech polska tradycja maryjna, będzie zawsze żywa także w naszej parafii. Zachęcamy wszystkich, do licznego udziału w tej pięknej modlitwie Kościoła.

2 maja obchodzić będziemy Święto Flagi. Zadbajmy o to, aby na naszych domach, posesjach  powiewały flagi narodowe.

W środę 3 maja,  przypada Uroczystość NMP Królowej Polski. Król Jan Kazimierz 1 kwietnia1656 roku, uroczystym aktem oddał kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski. Święto Królowej Polski, ustanowione przez św. Piusa X dla archidiecezji lwowskiej, papież Pius XI rozszerzył na całą Polskę w roku 1924. Święty papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę, Królową Polski, główną patronką kraju. To dobra, jak się wydaje okazja, aby pomodlić się w intencji Ojczyzny, zastanowić nad swoim patriotyzmem, zrobić rachunek sumienia z wierności Ślubom Jasnogórskim Narodu Polskiego…. Jest to dzień wolny od pracy, zatem Msze św.  odprawiane będą według rozkładu niedzielnego.

W pierwszy czwartek miesiąca  modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne. Na Mszę św. o godz. 17.00 w Wierzchowie Wsi zapraszamy szczególnie ministrantów i ich Rodziców.

Najbliższy piątek to I Piątek miesiąca przed południem ks. Józef odwiedzi chorych z sakramentami świętymi, a okazja do spowiedzi św. będzie przed każdą mszą św.

W tym tygodniu w liturgii obchodzić będziemy: we wtorek 2 maja Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła ; w środę 3 maja Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski; w czwartek 4 maja wspomnienie św. Floriana męczennika – patrona strażaków; w sobotę 6 maja Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem świętych.

W sobotę 6 maja o godz. 10.00 w kościele parafialnym odbędzie się próba dzieci przed I Komunią św.

W każdą sobotę o godzinie 17:30 w kościele w Wierzchowie Dworcu jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy.

6 maja odbędzie się pielgrzymka Maryjna do Rumii i Swarzewa. W programie: udział w Kongresie Maryjnym w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Rumi i obecność w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Morza w Swarzewie. Wyjazd autokarem o godz. 5:00, koszt 150 zł. Zapisy u Ks. Damiana Okroja z Debrzna. Tel. 512 611 855.

W przyszłą niedzielę o godz. 10.30 zapraszamy na  Mszę św. i spotkanie młodzież przygotowującą się do bierzmowania oraz ich Rodziców.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w dniach skupienia, które odbędą się w dniach od 26 do 28 maja 2023 roku w gmachu WSD. Ta forma skupienia ma być pomocą dla młodych (uczniów szkół średnich, maturzystów i studentów) w rozeznaniu ich drogi życiowej. Udział w weekendowym skupieniu jest bezpłatny. Uczestnicy są proszeni o zabranie z sobą Pisma Świętego. Rozpoczęcie w piątek 26 maja o godz. 18.00. Recepcja na furcie WSD będzie czynna od godz. 16.00. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.seminariumpelplin.pl.

Ofiarę na naprawę dachu kościoła w Bukowie złożyli: Arleta Leśniewska – 100 zł, Ryszard Żychski – 100 zł, Krystyna Kowalczyk – 200 zł, Jerzy Prądziński – 200 zł, anonimowi darczyńcy  – 400 zł. (dotąd na ten cel zebrano 3500 zł). Ofiary na kwiaty i sprzątanie kościoła parafialnego prosimy przekazywać Pani Małgorzacie Patalas zgodnie z ustaloną listą. Za wszelkie dobro świadczone na rzecz parafii i wszystkie ofiary: przekazywane osobiście, składane na tacę czy wpłacane na rachunek bankowy parafii.  Serdeczne Bóg zapłać.

Wierzchowo Dworzec: O przygotowanie kościoła  na niedzielę 7 maja  prosimy mieszkańców Wierzchowa Dworca ul. Szkolna 1 – 5 + nowe domy. Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

III Niedziela Wielkanocna

Ogłoszenia Duszpasterskie 23.04.2023 r.

Dzisiaj w Kościele katolickim pod hasłem „Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego” obchodzona jest Niedziela Biblijna i siódme Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które inauguruje 15 Tydzień Biblijny. W tym roku do lektury została wybrana Ewangelia według św. Marka.

W tym tygodniu w liturgii obchodzić będziemy: w poniedziałek 24 kwietnia Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski,  we wtorek 25 kwietnia Święto św. Marka, ewangelisty, w sobotę 29 kwietnia Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem świętych.

W każdą sobotę o godzinie 17:30 w kościele w Wierzchowie Dworcu jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy.

6 maja odbędzie się pielgrzymka Maryjna do Rumii i Swarzewa. W programie: udział w Kongresie Maryjnym w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Rumi i obecność w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Morza w Swarzewie. Wyjazd autokarem o godz. 5:00, koszt 150 zł. Zapisy u Ks. Damiana Okroja z Debrzna. Tel. 512 611 855.

Ofiarę na naprawę dachu kościoła w Bukowie złożyli: Krzysztof Adamczyk – 200 zł., Teresa i Henryk Adamczykowie – 200 zł., Jacek Łysy – 100 zł. (dotąd na ten cel zebrano 2500 zł). Za wszelkie dobro świadczone na rzecz parafii i wszystkie ofiary: przekazywane osobiście, składane na tacę czy wpłacane na rachunek bankowy parafii.  Serdeczne Bóg zapłać.

Wierzchowo Dworzec: O przygotowanie kościoła  na niedzielę 30 kwietnia  prosimy mieszkańców Jęcznik Małych bloki nr 13 i 14. Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

II Niedziela Wielkanocna

Ogłoszenia Duszpasterskie 16.04.2023 r.

Druga Niedziela Wielkanocna w tradycji  Kościoła była dniem, w którym wyraźnie zaznaczano  obecność ochrzczonych w Wigilię Paschalną. Uczestniczący we Mszy św. ubrani byli w białe szaty. Stąd nazywano tę niedzielę białą lub przewodnią.  Jan Paweł II, w dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. ustanowił święto miłosierdzia dla całego Kościoła i zezwolił na użycie nazwy: „Druga Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego”. Tak stało się zadość prośbom Jezusa, skierowanym w prywatnych objawieniach do siostry Faustyny (por. dz. 299 i 699). Kult  Miłosierdzia Bożego jest znakiem czasu. Każdy z nas winien korzystać z łask, jakich Bóg chce nam udzielić w ogromie Miłosierdzia swego, zwłaszcza tych, które realizują się w sakramentach Pokuty i Eucharystii.

Decyzją Episkopatu Polski, od roku 2013,  Niedzielą Miłosierdzia Bożego, która jest ŚwiętemPatronalnym  Caritas, rozpoczynamy  w Kościele Tydzień Miłosierdzia – czas, w którym zaproszeni jesteśmy do uważniejszego odczytywania potrzeb najuboższych i tych, którzy wołają o pomoc. Jest to też czas, by wsłuchując się w Caritas – bijące serce Kościoła, odkryć na nowo, jak wielką miłością jesteśmy otoczeni. Osoby, które podjęły trud rezygnacji z drobnych przyjemności, prosimy o złożenie przy ołtarzu skarbonek z jałmużną wielkopostną.

Ofiarę 100 zł. na naprawę dachu kościoła w Bukowie złożyli: Pan Henryk Gągoł oraz  Zbigniew, Teresa i Marta  Briegmann (dotąd na ten cel zebrano 2000 zł). Na kwiaty i sprzątanie kościoła parafialnego w kwietniu po 100 zł. przekazali  Państwo: Teresa, Zbigniew i Marta  Briegmann oraz Stefania i Jacek Łysy. Za wszelkie dobro świadczone na rzecz parafii i wszystkie ofiary: przekazywane osobiście, składane na tacę czy wpłacane na rachunek bankowy parafii.  Serdeczne Bóg zapłać.

W każdą sobotę o godzinie 17:30 w kościele w Wierzchowie Dworcu jest adoracja Najświętszego Sakramentu.

23 kwietnia w Kościele katolickim pod hasłem „Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego” obchodzona będzie Niedziela Biblijna i 7. Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które inauguruje 15 Tydzień Biblijny. W tym roku do lektury została wybrana Ewangelia według św. Marka.

Wierzchowo Dworzec: O przygotowanie kościoła  na niedzielę 23 kwietnia  prosimy mieszkańców Jęcznik Małych blok nr 19. Serdecznie dziękujemy.

Kategorie
Ogłoszenia

Wielkanoc

Ogłoszenia Duszpasterskie 09.04.2023 r.

Chrystus Zmartwychwstał! Chrystus żyje! Ten sam wczoraj, dziś i na wieki! Ponieśmy Jego światło wszędzie tam, gdzie panuje ciemność, nadzieję tam, gdzie pojawia  się rozpacz, i miłość tam, gdzie wciąż jeszcze do głosu dochodzi nienawiść.  Zanieśmy ją do naszych rodzin w naszą codzienność, aby dotarła do każdego ludzkiego serca.

Parafianom i gościom życzymy błogosławionych  świąt Wielkanocnych. Niech obfite dary, które przyniósł Zmartwychwstały Pan, wypełnią nasze codzienne życie w każdym jego wymiarze: osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy włączali się w uświetnienie liturgii Wielkiego Tygodnia i Świąt Paschalnych. Kołom Gospodyń Wiejskich, osobom przygotowującym świąteczny wystrój świątyń i troszczącym się o ich czystość, teraz i w ciągu całego roku. Dziękujemy Tym, za sprawą   których,  wiosennego blasku nabrały przydrożne krzyże, kapliczki i tereny przy kościołach. Słowa uznania i podziękowania, kierujemy do osób, które od wielu lat muzyką i śpiewem  ubogacają Eucharystię i inne nabożeństwa odprawiane w kościołach naszej parafii.  Dziękując, pamiętamy o gronie pedagogicznym miejscowej Szkoły Podstawowej, sponsorach, darczyńcach, wszystkich ludziach dobrej woli oraz  o każdej parafiance i parafianinie, których modlitwa i trud codziennej pracy budują wspólnotę parafialną. Wszystkim za wszelkie dobro niech Zmartwychwstały Chrystus obficie błogosławi.

W Poniedziałek Wielkanocny msze święte będą odprawiane wg rozkładu niedzielnego.

Ofiary składane na tacę w Poniedziałek Wielkanocny, jak każdego roku, przeznaczone są  na  potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Najbliższy piątek przypada w Oktawie Wielkanocy, nie obowiązuje więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Przyszła, druga niedziela wielkanocna, nazywana jest białą, albo przewodnią. Od pewnego czasu tego dnia przeżywamy Uroczystość Miłosierdzia Bożego. Prosimy o złożenie przy ołtarzu skarbonek z jałmużna postną.

Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć:

Krzysztof Kowalik kawaler zam. w Nieżychowicach i Alicja Patalas panna zam. w Nieżychowicach zap. II

Ofiary na naprawę dachu kościoła a Bukowie wysokości 200 zł. złożyli: Lesław Łączny, Jan Koronka i  Józef Nakielski; dwie wpłaty wysokości 500 zł. wpłynęły od anonimowych darczyńców. Razem na ten cel przekazano 1800 zł. Za wszelkie dobro świadczone na rzecz parafii i wszystkie ofiary: przekazywane osobiście, składane na tacę czy wpłacane na rachunek bankowy. Serdeczne Bóg zapłać.

Wierzchowo Dworzec: O przygotowanie kościoła  na niedzielę 16 kwietnia  prosimy mieszkańców  Jęcznik Małych blok nr 18. Serdecznie dziękujemy.

Wierzchowo Dworzec: (Podziękowanie od Pani sołtys Aliny Stolpy). Serdecznie dziękujemy KGW Jęczniki Małe za przygotowanie dekoracji. Panu Jackowi z Jęcznik Wielkich, Mieszkańcom Jęcznik Małych i Wierzchowa za wsparcie finansowe na zakup kwiatów. Aniom Modrzejewskiej i Kloske za nieocenioną pomoc.

Kategorie
Ogłoszenia

Niedziela Palmowa

Ogłoszenia Duszpasterskie 02.04.2023 r.

Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnice Wielkiego Tygodnia. Niech najbliższe dni, a zwłaszcza dni Triduum Paschalnego, staną się okazją do pogłębionej refleksji nad swoim życiem. Zatroszczmy się przede wszystkim o przygotowanie duchowe. Zmartwychwstanie bowiem to radość płynąca z nawrócenia. Zadbajmy o przydrożne krzyże i kapliczki. Jest to wymowny znak naszej wiary. Dziękujemy tym parafianom, którzy od wielu lat dbają  o ich wygląd.

Okazja do spowiedzi przed świętami wielkanocnymi  jest dziś przed i podczas każdej mszy św. oraz od poniedziałku do środy w Wierzchowie Dworcu przed mszą św. wieczorną o godz. 17:30. Dzisiaj  w konfesjonale posługuje ks. Ekonom Marcin Możejko z Piły, którego serdecznie witamy.

Z racji  I niedzieli miesiąca po mszy św. o godz. 12:00 odbędzie się zmiana tajemnic Żywego Różańca. Intencja papieska: Módlmy się o propagowanie kultury rezygnacji z przemocy.

Dzisiaj przypada 18 rocznica śmierci św. Jana Pawła II. W całej Polsce odbywają się marsze w obronie godności Jego dobrego imienia. W naszej parafii zapraszamy do kościoła parafialnego na modlitewne czuwanie i oddanie czci Świętemu przez ucałowanie Jego relikwii. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 21:00,  a zakończy w godzinę śmierci Jana Pawła II o 21:37.

Spotkanie dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii św. i ich rodziców odbędzie się dzisiaj w kościele parafialnym w Wierzchowie Wsi o godz. 10:30. Podczas spotkania poświęcone zostaną książeczki.

Pierwszy piątek kwietnia to w tym roku Wielki Piątek stąd też chorych z sakramentami św. ks. Józef odwiedzać będzie wyjątkowo w poniedziałek 3 kwietnia od godz. 9:00.

Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć:

Krzysztof Kowalik kawaler zam. w Nieżychowicach i Alicja Patalas panna zam. w Nieżychowicach zap. I

Liturgia Triduum Paschalnego

Wielki czwartekdzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się: w Bukowie o godz. 17:00; w Wierzchowie  Dworcu o godz. 18:00; w Wierzchowie Wsi o godz. 19:00. Tego dnia rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Wielki piątek – dzień adoracji krzyża

W Wierzchowie Wsi i Dworcu o godz. 15,00 w kościele odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i odprawimy Drogę Krzyżową. Wieczorna Liturgia Wielkiego  Piątku rozpocznie się: w Bukowie o godz. 17:00; w Wierzchowie  Dworcu o godz. 18:00; w Wierzchowie Wsi o godz. 19:00.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły tzn. możemy spożyć tylko trzy posiłki bezmięsne w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Post dotyczy wszystkie osoby pełnoletnie do 60 roku życia. Nie obowiązuje dzieci, osób starszych i chorych. Tego dnia rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Ofiary składane przy adoracji krzyża przesyłane są na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego.

Wielka sobota – Liturgia wigilii paschalnej.

Wieczorna celebracja Wigilii Paschalnej rozpocznie się: w Bukowie o godz. 17:00; w Wierzchowie  Dworcu o godz. 18:00; w Wierzchowie Wsi o godz. 21:00 – ta liturgia zakończy się procesją rezurekcyjną. W Wielką sobotę do kościoła przychodzimy ze świecami.

Na adorację w Wielki Piątek i Wielką Sobotę zapraszamy godzinę przed liturgią wieczorną.

Prosimy o piękne przygotowanie liturgii, świątyń, procesji rezurekcyjnych i o liczny osobisty udział w celebracjach, aby godnie przeżyć najważniejsze święta chrześcijaństwa.

Święcenie pokarmów na stół wielkanocny

10:00 Bukowo PGR  i Wierzchowo Dworzec;   

10:30  Bukowo Wieś i Jęczniki Wielkie;

11:00  Płonica i Jęczniki Małe

11:30  Wierzchowo Wieś i Wierzchowo Dworzec

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msze św. odprawione będą: w Wierzchowie Dworcu o godz. 6:00 (z procesją) i 12:00; w Bukowie o godz. 8:00; w Wierzchowie Wsi o godz. 10:30.

W Poniedziałek Wielkanocny msze święte będą odprawiane wg rozkładu niedzielnego.

Powrócił na swoje miejsce przy cmentarzu parafialnym naprawiony pojemnik na śmieci. Koszt transportu, rozbiórki, wymiany skorodowanych części i pomalowania obliczono na 4000 zł. Firmie Seemann z Kobylnicy dziękujemy za bezpłatne wykonanie tej usługi, a Panu Adamowi Berentowi za pomoc przy rozładowaniu kontenera z lawety. Dbajmy o to by wszystkie śmieci z cmentarza trafiały tylko do pojemnika.

Agnieszce i Robertowi Kiederowiczom dziękujemy za ofiarę 100 zł. złożoną na naprawę dachu kościoła w Bukowie, a Iwonie Kulińskiej – Hamerskiej i Jackowi Hamerskiemu za przekazanie 100 zł. na kwiaty i sprzątanie kościoła parafialnego. W kwietniu o ofiary na ten cel prosimy Państwa: Halinę i Lecha Kulińskich, Teresę i Zbigniewa Brieegmanów, Emilię i Karola Brieegmanów, Stefanię i Jacka Łysych. Za wszelkie dobro świadczone na rzecz parafii i wszystkie ofiary: przekazywane osobiście, składane na tacę czy wpłacane na rachunek bankowy. Bóg zapłać.

Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich i wszystkim włączającym się w przygotowanie kościołów na święta już dziś serdecznie dziękujemy.