Kategorie
Ogłoszenia

Piąta Niedziela Wielkiego Postu

Ogłoszenia Duszpasterskie 26.03.2023 r.

Od V Niedzieli Wielkiego Postu w kościołach zasłania się krzyże. Zwyczaj ten znany był w Europie już w XIII w. Krzyże były wówczas bogato zdobione klejnotami. Postać Chrystusa wyrażała nie tyle umęczonego, co zwycięskiego Zbawiciela. Dziś znakiem zasłonięcia podkreśla się cierpienie i całkowite krzyżowe wyniszczenie  Chrystusa dla nas. Krzyże pozostają zasłonięte do liturgii Wielkiego Piątku, kiedy to centralnym punktem liturgii będzie adoracja Krzyża…

W tym roku nie organizujemy rekolekcji wielkopostnych. Od 4 czerwca br. Przeżywać będziemy Misje Parafialne przygotowujące nas do jubileuszu 100 – lecia Parafii. Jubileuszowa msza św. pod przewodnictwem ks. Biskupa odprawiona będzie 11 czerwca o godz. 10:30 w kościele parafialnym.

Okazja do spowiedzi przed świętami wielkanocnymi będzie w niedzielę 2 kwietnia przed i podczas każdej mszy św. Kapłan pełni także posługę w konfesjonale w każdą sobotę w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu w Wierzchowie Dworcu o godz. 17:30 i codziennie przed mszą św. wieczorną

Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Łukasz Erbetowski stanu wolnego z Lubierzyna i Agnieszka Kuszyńska stanu wolnego z Wierzchowa Dworca  zap. III

Przyszła niedziela, jest Niedzielą Męki Pańskiej, Niedzielą Palmową. Liturgia tej niedzieli wprowadzi nas w ostatni etap Wielkiego Postu. Na wszystkich mszach św. odbędzie się poświęcenie palm.

Spotkanie dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii św. i ich rodziców odbędzie się w kościele   parafialnym w Wierzchowie Wsi w przyszłą niedzielę 2 kwietnia o godz. 10:30. Podczas spotkania poświęcone zostaną książeczki.

W niedzielę 2 kwietnia przypada 18 rocznica śmierci św. Jana Pawła II. W całej Polsce odbędą się marsze w obronie godności Jego dobrego imienia. W naszej parafii zapraszamy do kościoła parafialnego na modlitewne czuwanie i oddanie czci Świętemu przez ucałowanie Jego relikwii. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 21:00,  a zakończy w godzinę śmierci Jana Pawła II o 21:37.

Przed kościołem zbierane są ofiary pieniężne do puszek na kwiaty do Bożego grobu i świąteczne dekoracje kościołów.

Iwonie i Kazimierzowi Zakrzewskim dziękujemy za ofiarę 100 zł. złożoną na naprawę dachu kościoła w Bukowie, a Jolancie i Stanisławowi Gajtkowskim za ofiarę tej samej wysokości na kwiaty i sprzątanie kościoła parafialnego. Dziękujemy za wszystkie ofiary: przekazywane osobiście, składane na tacę czy wpłacane na rachunek bankowy parafii.

Prosimy  o przekazanie jednego procenta podatku na Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży. KRS 0000061527, aby pieniądze trafiły do Wierzchowa w rubryce „Cel szczegółowy 1,5%” należy wpisać kod: P33 Wierzchowo. Dokładne informacje na stronie internetowej parafii w zakładce Aktualności.

Wierzchowo Dworzec: O przygotowanie kościoła na niedzielę 2 kwietnia prosimy mieszkańców Jęcznik Małych mieszkających w domu nr  17 . Serdecznie dziękujemy.

Liturgia Triduum Paschalnego i Wielkanocy

Wielki czwartek – dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się: w Bukowie o godz. 17:00; w Wierzchowie  Dworcu o godz. 18:00; w Wierzchowie Wsi o godz. 19:00. Tego dnia rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Wielki piątek – dzień adoracji krzyża

W Wierzchowie Wsi i Dworcu o godz. 15,00 w kościele odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i odprawimy Drogę Krzyżową. Wieczorna Liturgia Wielkiego  Piątku rozpocznie się: w Bukowie o godz. 17:00; w Wierzchowie  Dworcu o godz. 18:00; w Wierzchowie Wsi o godz. 19:00.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły tzn. możemy spożyć tylko trzy posiłki bezmięsne w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Post dotyczy wszystkie osoby pełnoletnie do 60 roku życia. Nie obowiązuje dzieci, osób starszych i chorychTego dnia rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Wielka sobota – Liturgia wigilii paschalnej.

Wieczorna celebracja Wigilii Paschalnej rozpocznie się: w Bukowie o godz. 17:00; w Wierzchowie  Dworcu o godz. 18:00; w Wierzchowie Wsi o godz. 21:00 – ta liturgia zakończy się procesją rezurekcyjną. W Wielką sobotę do kościoła przychodzimy ze świecami.

Na adorację w Wielki Piątek i Wielką Sobotę zapraszamy godzinę przed liturgią wieczorną.

Święcenie pokarmów na stół Wielkanocny w Wielką Sobotę

10:00 – Bukowo PGR, Wierzchowo Dworzec; 10:30 –  Bukowo Wieś, Jęczniki Wielkie; 11:00 – Płonica, Jęczniki Małe; 11:30 – Wierzchowo Wieś, Wierzchowo Dworzec.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msze św. odprawione będą: w Wierzchowie Dworcu o godz. 6:00 (z procesją) i 12:00; w Bukowie o godz. 8:00; w Wierzchowie Wsi o godz. 10:30.

W Poniedziałek Wielkanocny msze święte będą odprawiane wg rozkładu niedzielnego.